czwartek, 29 maja 2014

Fotoksiążka – jaki model wybrać?

Oprawa twarda, miękka, drukowana… Strony miękkie, grube, sztywne, twarde… Format A4, A3, pion, poziom, kwadrat, portret, pejzaż, 15x30, 20x30, 30x30… Można się pogubić!
 

Fotoskiążki
Wybór modelu foto-albumu w formie książki może być trudny

Wybór fotoksiążki może nie być łatwy.  W samym serwisie izziBook.pl znajdzie się kilkadziesiąt pozycji. Postanowiliśmy przygotować krótki przewodnik, który pozwoli dopasować odpowiedni produkt do Twoich potrzeb. Dla wzrokowców przygotowaliśmy infografikę

Budżet

Zastanówmy się jakie czynniki są najważniejsze przy wyborze fotoksiążki. Jednym z nich będzie na pewno budżet. Budżet jak to budżet… Czasami jest mały i nie da się tego zmienić. Innym razem stanowi wypadkową innych wymogów. A czasami jest duży, nieograniczony, po prostu cena nie gra roli… Hmmm… No nie, tak się raczej nie zdarza L Tak czy inaczej najlepiej powiązać kwestię kosztów zakupu z innymi czynnikami.
Oto najtańszy w naszej ofercie MiniBook za 9,99zł 

Ile masz zdjęć, które warto wstawić do fotoksiążki : 10, 40, a może 500?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest ilość zdjęć, którą chcemy umieścić w albumie. Wydawałoby się, że sprawa jest prosta im więcej stron i większy format tym lepiej, bo pomieścimy więcej zdjęć. Otóż niekoniecznie. Nierzadko zdarza się, że klient chciałby zamówić ładny foto-album, ale nie ma dużej ilości fajnych zdjęć lub nawet średnio fajnych zdjęć. W dalszej części tego artykułu zaproponujemy rozwiązania w każdym z tych przypadków z uwzględnieniem także innych czynników.

Fotoksiążka z miękką okładka Standard
Fotoksiążka z miękką okładką w zgrabnym formacie 20x20 cm. Nawet przy takim rozmiarze można "upchnąć" sporo zdjęć

Pamiątka z wakacji czy album ślubny?

I w ten sposób elegancko przechodzimy do kwestii elegancji. Elegancko wyglądający album pożądany jest w przypadku upamiętniania ważnych wydarzeń oraz gdy fotoksiążka ma być prezentem.


Karty, kartki, strony

Jednym z czynników sprawiających, że książka wygląda bardziej lub mniej elegancko jest rodzaj kart. Najlepsze wrażenie wywiera fotoksiążka, której karty otwierają się na płasko. Zwykła fotoksiążka jest drukowana na papierze powlekanym i szyta lub klejona na grzbiecie (fotoksiązki izziBook.pl są szyte dla większej trwałości), co sprawia, że karty sterczą jak kwiaty o miękkich łodygach w bukiecie związanym sznurkiem. W okolicy grzbietu unoszą się mocno w górę, a na przeciwległych końcach opadają. A im grubszy papier tym ten efekt jest wyraźniejszy (fotoksiązki izziBook.pl drukowane są na papierze o optymalnej gramaturze 170g/m2, grubsze prezentują się już gorzej). 

Jeżeli potrzebujemy bardziej eleganckiego efektu wizualnego i użytkowego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego, obwarowanego patentami papieru, który sprawia, że przy takiej samej technologii oprawy karty fotoksiążki otwierają się prawie całkowicie płasko i miękko układają w okolicy grzbietu. Ten papier ogranicza też naprężenia w okolicy grzbietu co poprawia trwałość fotoksiążki. To rozwiązanie dostępne jest aktualnie tylko w ofercie izziBooka z serii izziBook Extra (fotoksiążka w wersji FLAT z twardą okładką) i izziBook Standard (fotoksiążka w wersji FLAT z miękką okładką). Fotoksiązki w wersji FLAT są porównywalne funkcjonalnie z tradycyjną oprawą szytą.
Fotoksiązki - różnice między wersja zwykłą i Flat
Powyżej zwykła fotoksiążka w twardej oprawie, poniżej wersja FLATInnym rozwiązaniem jest tzw. album włoski o grubych, sztywnych kartach otwierających się całkowicie na płasko. Takie karty nie są zszywane na grzbiecie, dzięki czemu żadna część zdjęcia nie chowa się w grzbiecie fotoksiążki. Powstają tzw. rozkładówki czyli dwie sąsiadujące strony, na których można umieścić jedno duże zdjęcie.
Fotoksiążka - grube, twarde karty albumowe
Album włoski czyli płasko otwierające się sztywne karty fotoksiązki Premium


Ostatnia propozycja to album o grubych kartach (gramatura 300g/m2 czyli taki na jakim drukuje się wizytówki) łączonych białą metalowa spiralą. To taka nowoczesna wariacja na temat tradycyjnego albumu fotograficznego (zobacz: Spiralla od izziBook.pl)

Fotoksiążka Spiralla: sztywne okładki spięte spiralą metalową
Spiralla - nowoczesne wydanie tradycyjnego foto-albumu . Druk na grubych kartach

Oprawa i okładki

Drugi czynnik, który tworzy wrażenie to oprawa i rodzaj okładki. Generalnie okładki twarde i sztywne są postrzegane jako bardziej eleganckie (czyli serie Extra, Premium, Spiralla), a oprawa zeszytowa (broszurowa) czyli kartki szyte po środku (seria Basic) jako najmniej reprezentacyjne. Gdzieś po środku skali lokuje się okładka miękka w oprawie szytej na grzbiecie (seria Standard)


Format

I ostatnia kwestia: format fotoksiążki. Najbardziej popularny to format A4 czyli ok. 21 cm szerokości i 30 cm wysokości (zamknięta fotoksiążka). Przypomina to szkolny zeszyt i naszym zdaniem jest …. niefajny. Najlepiej prezentują się fotoksiążki w formatach kwadratowych i poziomych (pejzaż). Większe – bardziej ekskluzywnie, mniejsze – fajnie, zgrabnie i nowocześnie. Nasza rada: wybierajcie kwadraty (mimo, że cena ta sama a miejsca mniej) lub pejzaże (czyli poziome A4, A5 lub coś pomiędzy czyli 15 x 30 cm)

Fotoksiążka ślubna Extra Flat
Hit od izziBooka - Extra FLAT a4 pejzaż. Najczęściej wybierana fotoksiążka na album ślubny

Podsumowanie czyli wujek Dobra Rada podpowiada….

A teraz w skrócie dla tych, którzy nie mają cierpliwości do czytania długich wywodów lub w nagrodę dla tych którzy wytrwali do końca J

Mało zdjęć, mały budżet, zwyczajne zastosowanie

Jeżeli masz kilka lub kilkanaście zdjęć, chcesz mało wydać i nie zależy Ci na ekskluzywnej prezentacji dobry wybór to izziBook Basic 20x20

Mało zdjęć, mały budżet, bardziej elegancko, ale na luzie

Jeżeli masz mało zdjęć, chcesz mało wydać, ale zależy Ci na bardziej eleganckim wyglądzie fotoksiązki wybierz izziBook Spiralla (15 x 15 cm lub 15 x 30 cm)

Mało zdjęć, większy budżet, ekskluzywne zastosowanie

Jeżeli masz mało zdjęć, wyższy budżet i wymagasz ekskluzywnej prezentacji foto-albumu sprawdź izziBook Premium

Dużo zdjęć, większy budżet, średnio wymagające zastosowanie

Jeżeli masz sporo, dużo lub bardzo dużo zdjęć (im więcej tym większa ilość stron lub większy format książki będzie wymagany), średni budżet i średnie wymagania co do eleganckiego wyglądu zobacz fotoksiążki z serii Standard lub Extra.

Dużo zdjęć, spory budżet, ekskluzywne zastosowanie

Jeżeli masz sporo, dużo lub bardzo dużo zdjęć (im więcej tym większa ilość stron lub większy format książki będzie wymagany), średni budżet i duże wymagania co do eleganckiego wyglądu polecamy izziBook Extra Flat a4 pejzaż lub 30x30 cm

Fotoksiążka - cena, zastosowanie, ilość zdjęć a wybór modelu
Przewodnik został przygotowany na bazie fotoksiążek dostępnych w ofercie izziBook.pl